نحوه آپدیت فریمور سرور‌های نسل ۱۰ اچ پی (به‌روزرسانی Firmware سرور HP)

نحوه آپدیت فریمور سرور‌های نسل 10 اچ پی

آموزش آپدیت فریم ور سرور‌های نسل ده

آیا به دنبال یادگیری نحوه آپدیت فریمور سرور‌های hp نسل ۱۰ هستید؟ بهترین روش به‌روزرسانی فریم ور سرور نسل ده کدام است؟ به طور کلی در سرور‌های ProLiant از جمله سرور G10 شرکت HPE مواردی همچون کنترل‌کننده‌های آرایه هوشمند، هارد، RILOE (Remote Insight Lights-Out Edition)، RILOE II و iLO (Integrated Lights-out) فریمور دارند که باید در دوره‌های زمانی مشخص به آخرین نسخه خود به‌روزرسانی شوند. در حقیقت آپدیت به موقع فریمور برای اجرای برنامه‌ها و امنیت سیستم‌عامل سرور بسیار ضروری خواهد بود. از این رو بهتر است این کار توسط کارشناسان حرفه‌ای انجام شود تا از بروز هرگونه مشکلات احتمالی در دیتاسنتر جلوگیری شود. در ادامه این متن با جزئیات به آموزش آپدیت فریمور سرور‌های نسل ۱۰ می‌پردازیم، تا انتهای متن همراه ما باشید.

نحوه آپدیت فریمور سرور‌های نسل 10 اچ پی
نحوه آپدیت فریمور سرور‌های نسل ۱۰ اچ پی

منظور از فریمور (Firmware) چیست؟

فریمور در سرور‌های HPE نوعی برنامه نرم‌افزاری است که در چیپ حافظه ROM قرار می‌گیرد. در حقیقت بر روی تراشه حافظه فقط خواندنی (ROM) روی برد سیستم یا روی یک کنترل‌کننده الحاقی (add-on controller) نصب می‌شود. Firmware وظیفه کنترل رفتار برنامه‌های نرم‌افزاری یا مجموعه دستورات برنامه‌نویسی شده روی سخت‌افزار‌های سرور را بر عهده دارد. همچنین به کنترل مقداردهی اولیه اجزای سخت‌افزار، راه‌اندازی سیستم و ارائه خدمات زمان اجرای سرور برای سیستم‌عامل‌ها کمک می‌کند.

به طور کلی فریم ور، نرم‌افزاری است که آپدیت آن برای اجرای برنامه‌های کاربردی سخت‌افزار‌های سرور ضروری است. در حقیقت فریمور‌هایی که روی برد سیستمی سرور نصب می‌شوند، System ROM یا BIOS نام دارند و به فریم ور‌هایی که روی دیگر قطعات سخت‌افزاری سرور قرار دارد، Option ROM می‌گویند.

نحوه آپدیت فریمور سرور‌های نسل 10 اچ پی
نحوه آپدیت فریمور سرور‌های نسل ۱۰ اچ پی

انواع فریمور در سرور‌های نسل ۱۰ کدام‌اند؟

ابتدا بهتر است انواع فریمور موجود در سرور‌های HP را بشناسید تا بتوانید بهترین روش به‌روزرسانی فریم ور را انتخاب کنید. از این رو در ادامه متن معروف‌ترین فریمور‌های سرور HPE را معرفی می‌کنیم.

  • فریمور System Rom یا بایوس (Bios)
  • فریم ور iLO
  • فریمور RILOE نسخه ۱ و ۲
  • فریمور رید کنترلر (Raid Controller)
  • فریمور Smart Components

این نکته را در نظر داشته باشید که با توجه به سخت‌افزاری که آپدیت می‌شود، فایل به‌روزرسانی فریمور فرمت متفاوتی دارد. برای مثال فایل آپدیت فریم ور سیستم‌عامل دستگاه منطقی برنامه‌پذیر سرور با پسوند vme. بوده در حالی که فایل Firmware کنترل‌کننده مدیریت انرژی با فرمت hex. دارد.

نحوه آپدیت فریمور سرور چگونه است؟

این نکته را فراموش نکنید که اگر فریمور به صورت منظم آپدیت نشود، سیستم‌عامل از نظر امنیتی آسیب‌پذیر شده و می‌تواند ضرر‌های مالی بسیاری برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد. به طور کلی دو روش آفلاین و آنلاین برای به‌روزرسانی Firmware کمپانی HPE وجود دارد که می‌توانید پس از قرار گرفتن آپدیت فریموری در صفحات دانلود HPE Business Support Center از آن استفاده کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که در حال حاضر روش Online برای تمامی محصولات در دسترس نیست.

از همین رو در ادامه بر اساس انواع فریمور‌ها، آموزش آپدیت فریمور HP را برای شما آورده‌ایم.

نحوه آپدیت فریمور سرور‌های نسل 10 اچ پی
نحوه آپدیت فریمور سرور‌های نسل ۱۰ اچ پی

نحوه آپدیت فریمور سرور از طریق Offline ROM Flash

این روش زمانی انجام می‌شود که سرور را برای عملیات نگهداری (Regular Maintenance) خاموش می‌کنند. در روش Offline ROM Flash، اگر آپگرید سیستم به صورت ریموت باشد، اپراتور در هر بار فقط می‌تواند فریمور یک سرور را آپدیت کند. از آنجایی که خدمات آنلاین برای ایران از طرف بسیاری از شرکت‌ها تحریم شده است، پیشنهاد می‌شود برای به‌روزرسانی فریم ور سرور از روش آفلاین استفاده کنید. چرا که در روش Online ممکن است مشکلات غیر قابل پیش‌بینی به وجود بیاید. از طرفی همان‌طور که اشاره کردیم شاید تمامی محصولات شرکت HPE از روش آنلاین پشتیبانی نکنند.

به هر حال برای انجام آپدیت Firmware با کمک ROMPaq boot Diskette ابتدا فایل ROMPaq را از HPE Business Support Center دانلود کنید، در مرحله بعد با اجرای آن، ROMPaq boot Diskette را بسازید. برای این منظور می‌توانید از ROM Update Utility یا از HPE Smart Update Manager (HPE SUM) استفاده کنید.

در حقیقت کاربر با ابزار HPE SUM در یک محیط ساده و گرافیکی، مؤلفه‌های نرم‌افزاری و فریموری را پیاده‌سازی و اجرا می‌کند. این ابزار به همراه SPP (Service Pack for ProLiant) یا باندل‌های فریموری HPE Integrity ارائه می‌شود. این نکته را در نظر داشته باشید که کاربر می‌تواند SMH (HPE System Management Homepage) را نیز جداگانه یا به عنوان بخشی از HPE SPP نصب و اجرا کند.

روش ROMPaq مبتنی بر فلاپی دیسک است، این بدان معناست که ابتدا فایل فریمور روی فلاپی دیسک، دانلود شده، سپس بوت سیستم با فلاپی درایو انجام می‌شود. همچنین ROM Update Utility روی Firmware Maintenance CD قرار گرفته؛ اما با کمک ابزار HPE Drive Key Boot Utility می‌توان روی USB Drive Key دانلود کرد. در نهایت در نظر داشته باشید که فریم ور‌های هارد درایو تنها با روش Offline آپدیت می‌شوند.

روش آپدیت فریمور سرور از طریق Online ROM Flash

در روش Online ROM Flash، با کمک تکنولوژی پیشرفته اچ پی می‌توان آپدیت فریم ور را از راه دور به صورت ریموت و لوکال انجام داد. در این روش، آپدیت فریم ور با فایل‌های دانلودی یا همان Smart Component انجام می‌شود. فریم ور با این فایل‌ها در حالی که سرور روشن و در حال کار است، به‌روزرسانی می‌شود. از همین رو هزینه‌های Downtime سرور به صورت قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *