آموزش نحوه چیدمان رم در سرور‌های hp

بهترین روش چیدمان رم در سرور‌های hp چیست؟

سرور‌های قدرتمند اچ پی از قطعاتی همچون رم سرور، هارد، سی پی یو، پاور و… تشکیل شده‌اند که به‌آسانی نیز قابل ارتقا هستند. در حقیقت یکی از مهم‌ترین بخش‌های کانفیگ کردن سرور، نحوه چیدمان رم خواهد بود که معمولا با توجه به مدل سرور و نوع پیکربندی آن انجام می‌شود. روش قرار گرفتن رم‌های سرور در کنار هم بر روی نوع کارکرد سرور‌ها نیز تأثیرگذارند، به‌گونه‌ای که سیستم و پردازنده بتوانند از حداکثر منابع رم موجود استفاده کنند. از همین رو در ادامه این متن در مورد چگونگی چینش رم‌های انواع سرور‌های HP مطالبی را توضیح داده‌ایم، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

منظور از پیکربندی و چیدمان رم سرور چیست؟

امروزه در دنیای رو به پیشرفت تکنولوژی، نسل‌های جدید سرور‌ها نیز با امکانات و عملکرد‌های بهینه‌تر وارد بازار می‌شوند. از این رو با رونمایی از هر نسل جدید این تجهیزات، نحوه چیدن رم‌ها نیز برای دستیابی به ایده‌آل‌ترین کانفیگ اهمیت پیدا می‌کند. در حقیقت بسته به مدل و معماری هر نسل از سرور‌های HP نحوه قرار گرفتن رم‌ها بر روی مادربورد متفاوت بوده که پیروی از چنین دستورالعمل‌هایی به پیکربندی رم سرور معروف شده است.

نحوه چینش RAM در سرور HP چگونه است؟

یکی از پرطرف‌دارترین سرور‌های HPE در ایران نسل‌های مختلف مدل DL380 بوده که از ۲ عدد CPU اینتل پشتیبانی کرده و مجهز به کارت شبکه حرفه‌ای و پورت iLO است. در حقیقت از آنجایی که تعداد اسلات رم در هر نسل متفاوت بوده، تصمیم داریم در ادامه چیدمان و کانفیگ رم برای هر سری سرور را توضیح دهیم.

نحوه چیدمان رم سرور HP G7

در این سری از سرور‌های HP از رم DDR3 استفاده می‌شود، در واقع سرور HP DL380 G7 شش کانال داشته و به‌ازای هر کانال حافظه، ۳ اسلات DIMM و در مجموع ۱۸ اسلات قرار می‌گیرد. در سرور نسل ۷ کانال تک حافظه در فاصله نزدیک با پردازنده است و کانال ۳ در دورترین نقطه قرار دارد. در نهایت ترتیب قرارگیری RAM در سرور، با حرف A شروع شده و در ادامه، حرف B و C و غیره قرار خواهد گرفت.

نحوه پیکربندی رم سرور HP G8

نوع معماری رم‌های DDR3 در سرور‌های نسل ۸ نسبت به نسل‌های قبلی خود پیشرفت کرده است. از طرفی تعداد اسلات‌ها از ۳ به ۴ برای هر پردازنده افزایش پیدا کرده و سرعت حافظه به ۱۶۰۰ MT/s رسیده است. سری ۸ سرور‌های HPE از فناوری‌های HP SmartMemory و lrdimm نیز پشتیبانی می‌کند.

در نهایت به این نکته توجه داشته باشید که اگر در سرور G8 فقط یک پردازنده وجود داشته باشد، باید رم‌ها به ترتیب حروف الفبا از A، B و … جای‌گذاری شوند. چنانچه از دو پردازنده استفاده شود باید با رعایت ترتیب حروف الفبا، DIMM‌ها را نیز به صورت P1-A، P2-A، P1-B، P2-B و … در نظر بگیرید.

نحوه کانفیگ رم سرور HP G9

نسل ۹ سرور‌های HP از فناروی DDR4 در رم‌های خود استفاده کرده و این موضوع را می‌توان مهم‌ترین تفاوت این نسل با نسل‌های قبلی خود دانست. در سرور‌های G9 برای هر سی پی یو ۴ کانال و برای هر کانال سه شکاف DIM در نظر گرفته شده است، به همین دلیل امکان نصب حداکثر ۲۴ رم بر روی آن‌ها وجود دارد.

نحوه چیدمان رم سرور HPE در نسل ۹ همچون دو نسل قبلی خود است. به این شکل که در صورت داشتن یک پردازنده، کانفیگ رم‌ها به ترتیب حروف الفبا از A شروع و ادامه پیدا می‌کند. چنانچه از دو CPU استفاده شود ابتدا اسلات A پردازنده اول را تکمیل کرده، سپس اسلات A پردازنده دوم را پر می‌کنند. به همین ترتیب DIMM را قرار داده و باقی رم‌ها را جای‌گذاری می‌کنند.

نحوه چیدمان رم سرور HP G10

در سرور‌های نسل ۱۰ اچ پی از پردازنده‌های قدرتمند Intel Xeon استفاده می‌شود که علاوه بر افزایش بازدهی، سرعت انتقال اطلاعات را نیز با تأخیر بسیار کمتر افزایش می‌دهد. معماری رم‌ها در این نسل متفاوت بوده؛ اما همانند نسل ۹ برای هر سی پی یو ۱۲ و در مجموع ۲۴ اسلات رم در نظر گرفته شده است.

در حقیقت در سرور HPE نسل G10 برای هر CPU 6 کانال و هر کانال ۲ اسلات رم گذاشته شده است. با این کار پهنای باند نامی سرور در حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و چنانچه حداکثر سرعت ارتقا یافته را ۲۹۳۳MT/s در نظر بگیرید پهنای باند تا ۸۰ درصد نیز بیشتر می‌شود. سرور‌های نسل ۱۰ از انواع چینش و کانفیگ رم پشتیبانی کرده و می‌توانید همانند چیدمان رم در نسل‌های قبلی انجام دهید. در نهایت این نکته را فراموش نکنید که در چیدمان رم‌ها باید به حفظ تعادل dimm‌ها دقت کرده و بهترین چینش RAM در سرور HP تقسیم کردن مساوی آن‌ها بین دو سی پی یو خواهد بود.

در یک مثال ساده می‌توان گفت اگر قصد دارید ۳ رم را به سرور اچ پی با یک پردازنده اضافه کنید، باید رم‌ها را در اسلات‌های ۸،۱۰ و ۱۲ قرار دهید. از طرفی اگر ۶ رم برای دو سی پی یو داشته باشید، باید برای رعایت توازن رم‌ها، آن‌ها را در اسلات‌های ۸،۱۰ و ۱۲ مربوط به هر دو پردازنده جای‌گذاری کنید.

سؤالات متداول

چرا نوع چیدمان رم در سرور‌ها اهمیت دارد؟

به طور کلی برای رسیدن به حداکثر ظرفیت حافظه و بهره‌مندی سرور از تمام منابع رم موجود، نحوه چیدمان رم‌ها اهمیت فراوانی پیدا می‌کنند.

قیمت رم سرور Hp چقدر است؟

قیمت رم سرور به مشخصات آن و نوسانات نرخ ارز بستگی دارد، از این رو برای خرید رم سرور با بهترین قیمت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

گفتار پایانی

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، نحوه چیدمان رم در سرور HP از اصلی‌ترین مراحل کانفیگ سرور به شمار می‌رود که باید بر اساس نوع پیکربندی و مشخصات سرور انجام شود. به همین دلیل در متن بالا مطالب مهمی را در مورد چیدمان رم در سرور‌های نسل‌های مختلف اچ پی با شما در میان گذاشتیم. در نهایت این نکته را در نظر داشته باشید که بهتر است رم‌های موردنیازتان را از یک برند و با ویژگی‌های یکسان و ترجیحا از یکجا بخرید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. از این رو پیشنهاد می‌کنیم برای خرید رم سرور با بهترین قیمت با کارشناسان شرکت فناوری اطلاعات آسیمکو تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *